What Are The Costs To Run A Pellet Stove

Pellet stoves are great options for those looking at alternative heating sources. You may love the environmental benefits but probably one of the main reasons you bought the best pellet stove around is to save money. When switching to a pellet stove many ask how much electricity their stove will use? And how high their electric bill will go up. Also, how many pellets will I need to buy? Overall, what are the costs to run a pellet stove?

We’ll try to shed some light on these questions.

There are a few factors that will go into how much your bill will increase by running a pellet stove. The factors are:

  • Your provider’s electric rate
  • The stove’s operating wattage
  • How long you run your stove on average per day

 

Kilowatts Per Hour

First we want to see how many watts your stove will run. For a stove 120 volts that peaks at 5 amps at start up will use 600 watts. If you run it 24 hours a day you’ll run 14,400 watts. And if the stove is on every day in the month, this would total 432,000 watts.

That equates to 432 kilowatt hours.

Let’s say your electric rate is $0.12 a kilowatt-hour. This is the current average in the United States.

With this scenario, at a $0.12 per kilowatt-hour you should expect a monthly bill for your stove alone to come in at $51.84.

In actual life you probably aren’t running the stove non-stop in a 30 day period. Additionally, your stove may use 5 amps at startup but probably don’t pull that much throughout the usage. So the $52 or so is conservative.

Pellets Per Hour

Next you’ll want to check how many pellets you will burn through per hour. This will depend on the efficiency of your stove and the heat setting you are using. If you want the stove to constantly be firing and feeding pellets, then you will most likely go through more fuel. But if you have a thermostat controlling the firing, you’ll probably be going through less.

Average pellet consumption per day is anywhere from 1.5 to just over 3 lbs of pellets per hour. If you were using 2 per hour and kept your stove on for 24 hours a day that would be 48 lbs. Pellets are sold in 40 lb bags with the average bag costing about $6. That brings you to about $7.2 in fuel or $216 per month.

Conclusion

Overall, in this very conservative scenario, you would spend $267 per month to heat your home. Not too shabby compared to oil prices nowadays!